Mobilya Nedir ve Mobilya Türleri Nelerdir?

Mobilyayı genel olarak taşınabilir araçlar olarak tanımlayabiliriz. Ev, iş vb. her alanda mobilya ile karşılaşmak mümkündür. Ama çoğunlukla karşımıza ev ortamında çıkmaktadır. Yemek yenilen alandan tutun da uyunulan yere kadar her alanda mobilya görmek mümkündür. Mobilya seçimlerinde ne kadar doğru tercihlerde bulunursanız yaşadığınız yerin konseptini de bir o kadar güzel yaparsınız. Mobilya diyip de geçmemek lazım. Çünkü mobilya aynı zamanda tarzımızı yansıtan en önemli ayna  görevini görmektedir. Ama bu tarza tek belirleyici olan tabii ki de mobilyalar değil iç mimar ve tasarımcılardır.

Mobilyalar aynı zamanda kişinin ev ve işi yerini olumlu derecede etkileyen bir unsurdur. Ev ve iş yerinizden yapmış olduğunuz tercihler gelecek olan misafirleriniz de duygu ve düşüncelerini etkiler. Çünkü az önce de söylediğimiz gibi mobilyalar kişilerin tarzlarının aynasıdır. Bu yüzden tercihlerde bulunurken doğru ve mantıklı tercihlerde bulunmak daha doğru olacaktır. Peki mobilya türleri nelerdir? Gelin bir de mobilya türlerine bakalım.

  • Klasik Mobilya: Klasik mobilyalar retro ve nostaljik sevenler için tasarlanmış olan ürünlerdir diyebiliriz. Eski zamanlardan günümüze kadar gelen ve hala ilgi odağı olmaya devam eden mobilyalardır. Ayrıca ahşaptan üretiliyor olması ve ahşapların oyularak desen verilmesi onu ayrıcalıklı kılan özelliklerdendir. Eğer sizde klasik mobilya taraftarıysanız alacağınız diğer eşyaların da klasik mobilya tarzına yakın tarzlar seçmenizde fayda vardır. Bu şekilde daha şık ve uyumlu konseptler yaratabilirsiniz.
  • Modern Mobilya: Mobilyaların modern olması ve kişilerin yaşam tarzını yansıtması önemli bir detaydır. Modern mobilyalar her kesime hitap ettiği gibi her şeye uyum sağlayan bir tarzdadır. Modern mobilyalar hem kalite standartları dahilinde hem de kişilere özel olarak tasarlanmış bir şekilde üretilir. Bu mobilyalar diğer mobilyalara nazaran daha sade ve şık tasarımlardır.
  • Avangard Mobilya: Fransızca kökenli bir kelimeden türeyen Avangard kelime anlamı olarak “önde gelen, birinci, olağandışı” anlamlarını taşımaktadır. Eğer gösteriş seven biriyseniz bu mobilya tarzı tam da size göre… Ancak bu mobilyaları alırken dikkat etmeniz gereken şey evin büyüklüğüdür. Evin büyük olması bu tür mobilyayı daha şık ve güzel gösterir.
  • Luxury Mobilya: Lüks mobilyalar yemek odasından tutunda yatak odasına kadar her alanda tercih edebileceğiniz tarzda olan mobilyalardır. Ama burada önemli olan bir nokta vardır: Takım olarak almak. Takım olarak alırsanız daha uyumlu ve şık olan bir dizayn ortaya çıkacaktır. Seçimlerde bulunurken evin boyutuna ve konseptine uygun seçimler yapmakta da fayda vardır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.